Czy można zabudować stelaż podtynkowy do WC panel szklanym?

Stelaż  do WC do bardzo praktyczne i estetyczne rozwiązanie.  Niewielu wie, że również w tym miejscu można sobie pozwolić na elegancki panel szklany. Na obudowany stelaż można bowiem zaaplikować ozdobne szkło. Niewątpliwą zaletą jest nie tylko łatwość w utrzymaniu czystości oraz niechłonność szkła, ale prawie zupełna dowolność rozwiązania w sferze wzornictwa i indywidualnych upodobań. Takich możliwości nie oferuje żaden inny materiał. Od minimalistycznych jednobarwnych tafli szklanych, poprzez imitacje kamieni, eleganckie czernie z dodatkami złotymi, nowoczesne formy geometrycznie, widoki naturalne aż po awangardowe wzory. Takie WC może być jedne jedyne, niepowtarzalne… ,

Zastosowane szkło musi być jednak nieco grubsze niż w przypadku panelu zamontowanego w celach dekoracyjnych na ścianie. Koniecznie musi to być szkło hartowane. Praktyka pokazuje, że szkło hartowane o grubości 6 mm jest wystarczające, ale jeżeli przewidujemy, że z WC mogą korzystać osoby o znacznej wadze np 100 kg, to profilaktyczne lepiej pomyśleć o szkle ośmiomilemtrowym.

W takim szkle trzeba wyciąć 5 otworów : na wlew wody, wyprowadzenie nieczystości, dwa otwory na śruby mocujące i otwór na płytkę przyciskową. O ile pierwsze cztery otwory są w większości stelaży podtynkowych ustandaryzowane, ich wielkości i rozstaw jest identyczny u wszystkich producentów, to już otwór na przycisk uruchamiający jest u każdego dostawcy inny. Dlatego decydując się na takie rozwiązanie trzeba wskazać producentowi szkła miejsce wycięcia i rozmiar otworu.

Minusem jest to, że takich otworów nie można wycinać na miejscu budowy, czy remontu, gdyż obróbka szkła hartowanego jest niemożliwa. Wszelkie prace związane z docinaniem, wycinaniem tafli szklanej trzeba zrobić przed hartowaniem i naniesieniem motywu ozdobnego. Wielu obawia się czy poradzi sobie z odpowiednim pomiarem wszystkich otworów. Renomowani producenci dołączają do swoich produktów schematy umiejscowienia otworów. Wystarczy taki schemat przesłać producentowi szkła.

Wielu zada sobie również pytanie, jaki jest koszt takiego elementu? Zakładając , ze pomieszczenie ma 250 cm wysokości, to szkło hartowane 6 mm o szerokości 60 cm, z wszystkimi otworami kosztuje obecnie 1300,00 zł.